Network Marketing Nedir?

Network marketing tarihçesi :
Network Marketing sistemininim tarihçesine bir göz attığımızda, ilk kez Carl Rehnborg tarafından uygulandığını görüyoruz. Tavsiyenin gücünü kavrayan ve bunu satış sistemine uyarlayan Carl Rehnborg, 1934’te tavsiyenin gücü çerçevesi ile hareket ederek, California Vitamin Company şirketini kurup ve satışlara başlar. 1945 yılında ise Network Marketing sistemini çok daha iyi bir hale getirip Nutrilite Products şirketini kurar.
Nutrilite şirketinde distribütör olarak çalışan Rich Devos ve Jan Van Andel, Nutrilite şirketinden ayrılır ve ardından Amway network marketing şirketini kurarlar. Şu anda dünyada en köklü network marketing şirketi olan Amway, 1994′ te Türkiye de temsilcilik açarak kurarak çalışmalarına başlamıştır. Bu sayede Türkiye 1994 yılında Network Marketing sistemi ile tanışmıştır.
1994 yılı sonrasında ise pek çok yabancı network marketing şirketinin akınına uğrayan Türkiye ‘ de şu anda yerli yabancı irili ufaklı 200 ün üzerinde şirket, network marketing sektöründe çeşitli ürün yelpazelerinde faaliyet göstermektedir.
Network Marketing Nasıl bir iştir?

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere diğer sistemler dediğimiz yani klasik ticarette, üretici firma ürünleri önce Türkiye dağıtıcısına , sonra bölge dağıtıcısına, sonra toptancıya, sonrada perakendeciye ulaşmaktadır . Bu arada ciddi reklam harcamalarıda yapılabilmektedir. Stok depolama maliyetleri , personel maaş sgk giderleri , kira giderleri vs . ciddi extra harcamalarda vardır . Bu yüzden kabaca bir örnek vermeye çalışırsak, 30 TL ye üretilen bir ürünün müşteri fiyatı bahsettiğim aracılar sebebiyle 100 TL olmaktadır.
Yukarıda resimde MLM (doğrudan satış, muti level marketing, network marketing ) olarak belirtilen network marketing sisteminde ise ürünler üretici firma tarafından direk bağımsız distribütörler ( temsisiler, danışmanlar, üyeler ) kanalıyla son kullanıcıya ulaştırılır. Burada üzerinde durulması gereken çok önemli bir nokta vardır. Bağımsız temsilciler, distribütörler, danışmanlar olarak ifade edilen serbest girişimci üyeler, aynı zamanda tüketicidir. Ve ilgili firmanın en sadık tüketicileridir. Bir örnekle bunu daha iyi açıklamaya çalışacağım: Bir network marketing firması düşünün kayıtlı 50 bin üyesi olan. Bu firmanın aynı zamanda 50 bin müşterisi demek. 50 bin aile. Ve bu ailenin tavsiye edebileceği çevreleri. Network marketing sistemi ile çalışarak, milyonlarca temsilciye, üyeye ulaşan firmalar var. Netice olarak network marketing endüstrisi firmalar için memnun müşteri kitlesi oluşturmayı ifade etmektedir. Bir network marketing şirketinde ekip kurup pasif gelir elde eden liderler ise memnun müşteri ağı kuruyorlar diyebiliriz.

Network Marketing girişimcilere, bireylere neler sağlar?


” Ek Gelir, Maddi Özgürlük, Kendi İşine Sahip Olmak, Daha Fazla Boş Zaman, Bireysel Gelişim, Başkalarına Yardım Etmek, Yeni İnsanlarla Tanışmak, Güzel bir Emeklilik, Miras Bırakmak, Daha Lüx bir Yaşam ”.

1950 yılından bu yana dünyada yüz binlerce kişi bu sektör sayesinde milyoner olmuştur. Dünyada 50 milyondan fazla kişi network marketing işi içerisindedir. Ülkemizde de kayıtlı 1 milyondan fazla kişi bir network marketing şirketinde kayıtlıdır. Bu kişilerin büyük bir kısmı kullanıcı ve de yakın çevresine ürünleri tavsiye eden kişiler olmakla birlikte bir alt ekip oluşturup, bulunduğu şirkette yüksek cirolar yapmakta ve bu cirolardan ciddi komisyonlar elde etmektedir.

Hatta önceden avukat, doktor, öğretmen, sağlık memuru, işçi olarak çalışan pek çok kişi network marketing şirketlerine önce ek iş olarak başlamış, sonrada mesleklerini bırakıp tam zamanlı olarak bir network marketing şirketinde çalışmayı tercih etmiştir. Network marketing şirketleri aynı zamanda bir kişisel gelişim okulu niteliğindedir. Üyelerini geliştirmek amacıyla pek çok ünlü eğitmeni network marketing şirketleri üyelerine eğitim vermesi için davet etmektedir.

ŞİRKETLER İÇİN NETWORK MARKETİNG SİSTEMİNİN FAYDALARI :

Network marketing sisteminin üretici şirketlere sağladığı en büyük avantaj, çok düşük bir başlangıç yatırımıyla binlerce hatta on binlerce kişiden oluşan bir dağıtım ağına sahip olma ve yine çok düşük bir maliyetle ürettiği ürünleri dağıtma imkanı vermesidir. Network marketing sistemini uygulayan bir firmanın dağıtım masrafları ditrübütörlerine( üyelerine, temsilcilerine, danışmanlarına) ödediği primden ibarettir. Bu dağıtım masraflarını da geleneksel dağıtım tarzını ülke distribütörü, bölge dağıtıcısı, toptancı,ara toptancı, perakendeci kullanan bir firmanın üstlendiği dağıtım masraflarıyla kıyaslanmayacak kadar düşük seviyededir.

Geleneksel dağıtım sistemi ile çalışan firmalar yüzlerce personele maaş, sgk ödemeleri öderken network marketing şirketlerinin personel giderleri çok düşüktür. Aynı zamanda geleneksel dağıtım siteminde pek çok şehirde irtibat noktaları, şubeler açma gerekir , ancak network marketing şirketleri direkt olarak fabrikadan kargo ile tek merkezden ürünlerini ulaştırır. Bu yüzden de network marketing şirketleri üretici firmaya geleneksel dağıtım şeklini kullanan firmalar ile fiyat rekabetinde çok önemli bir avantaj sağlar. Diğer taraftan network marketing firmasının dağıtım ağına aynı zamanda bir nihai tüketiciler topluluğu olarak görmek mümkündür. On binlerce üyeden ve onların aile üyelerinden oluşan büyük topluluk doğal olarak birlikte çalıştıkları firmanın ürünlerini kullanıyorlar.Bu da firma için dev bir hazır müşteri portföyü demektir.

Bu yazımızda sizlere genel olarak network marketing sistemi hakkında bilgi vermek istedim. Biz, Türkiye’ de yüzlerce network marketing firması arasından %100 yerli firma olan Huncalife network marketing firmasını tercih ettik. Neden Huncalife ‘ ı tercih ettiğimizi öğrenmek ve Huncalife hakkında kapsamlı bilgi olmak istiyorsanız Huncalife ile ilgili olan yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

  1. Buket Çalışal diyor ki: Şubat 25, 2018 at 2:12 pm

    Network marketing sistemini çok anlaşılır bir şekilde özetlemişsiniz Yalçın bey. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

  2. emre diyor ki: Mart 28, 2018 at 12:55 am

    Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Sitenizi sık kullanılanlar bölününe ekledim. iyi günler

  3. Erdal diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 10:11 am

    network marketing ile ile ilgili güzel bir yazı olmuş Yalçın bey..

Yorumlarınızı Bekliyorum

Sorularınıza , merak ettiklerinize ve yorumlarınıza kısa sürede cevap verilecektir lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

-